Čo s použitými kozmetickými obalmi?
Vzhľadom na bezodpadovú výrobu našich produktov je téma udržateľnosti veľmi aktuálna. Avšak len malé percento ľudí prihliada na tento problém aj v domácnosti. Nakoľko čas od času musí každý z nás riešiť otázku týkajúcu sa likvidácie obalov. Či už používame dekoratívnu kozmetiku, drogériu alebo parfémy.
Preto sme si pre vás pripravili zopár základných odporúčaní týkajúcich sa triedenia odpadu, prípadne možných alternatív, aby sme sa čo najviac priblížili k životnému štýlu označovanému zero-waste.
Použité kozmetické obaly môžete po vyčistení pokojne vyhodiť do príslušnej triedenej nádoby na odpad. Pokiaľ vám ostali ešte nejaký zvyšky, ich obsah odporúčame zliať do jedného obalu a zlikvidovať ako nebezepčný odpad. Pokiaľ nádobu nie je možné vyčistiť, použite kôš na komunálny odpad.
Nespotrebované (syntetické) čistiace prostriedky je lepšie odniesť na zberný dvor. Takéto prípravky nikdy nemiešajte – čistiacou látkou sú častokrát samotné chemikálie, ktoré spolu môžu reagovať.
Zbytková farba na vlasy patrí medzi nebezpečný odpad. Plienky, vreckovky, tampóny a vložky radíme naopak medzi komunálny odpad.

Keď sa vo výsledku zamyslíme koľko takýchto produktov spotrebujeme a koľko ich reálne ani nestihneme minúť, to finálne čislo vyzerá naozaj odstrašujúco. Aj preto sme si dali za cieľ minimalizovať vlastný “kozmetický odpad”:
- Kupujme len to čo naozaj potrebujeme a následne aj zužitkujeme.
- Nakupujme s rozumom – skúsme uprednostniť prírodnú kozmetiku a pokiaľ je to možné, prihliadajme aj na samotný obalový materiál. Dnes je veľmi populárna aj bezobalová – čapovaná kozmetika.
- Ako repelent používame v lete náš Daily Hygiene Spray, ktorý je mimochodom balený v sklenenom obale.
- Tampóny a dámske vložky môže nahradiť prírodná bio bavlna.
- Keď dôjde na ústnu hygienu, v tejto oblasti je našou povinnosťou spomenúť ekologický koncept značky EcoHeart (ich produkty nájdete predovšetkým v sieti drogérií DM).
- Celkom významnú úsporu môže predstavovať aj kovová žiletka, ktorá vydrží podstatne dlhšie ako tie jednorázové z plastu.
- Ak vás teraz napadli aj umelohmotné hubky na riad, máme pre vás riešenie v podobe ekologickej alternatívy známej ako lufa. Je vyrobená z popínavej rastlinky pripomínajúca cuketu, ktorú oceníte hlavne vzhľadom na jej všestranné využitie 🙂
Ak sa už rozhodnete prijať akékoľvek z vyššie uvedených odporúčaní, samozrejmosťou by mal byť triezvy prístup k danej problematike kedy je na mieste prihliadať najmä na zaužívané pravidlo “kvalita nad kvantitu”.
Zdieľať článok na facebooku