fbpx
Menu
0
Košík 0
21. mája 2021 | Nezaradené | Silvia Halušicová

Prekyslenie organizmu z pohľadu biochemika.

Čo je to prekyslenie organizmu?
Mali tento problém aj naši predkovia, alebo je to výsostne aktuálny problém našej doby? Podľa akých prejavov viem zistiť, že môj organizmus je prekyslený a ako si viem pomôcť? Toto a omnoho viac sa dozviete v najnovšom rozhovore s biochemikom a našim spolupracovníkom Michalom Molnárom.

Čo je to prekyslenie organizmu?

Prekyslenie organizmu alebo aj acidóza je stav, pri ktorom je v tele prebytok aniónov, t.j. záporne nabitých iónov, ktorých prevažnú časť tvoria voľné kyslíkové radikály. Tieto vznikajú v tele pri metabolizme kyslíka, ktorý dýchame a za úlohu majú neutralizovať rôzne toxické látky, ktoré do tela vniknú z vonkajšieho prostredia alebo sa v tele vytvoria napr. v hrubom čreve činnosťou rôznych baktérií, ktoré metabolizujú veľa nestrávených a nestráviteľných zložiek našej potravy a produkujú množstvo neurotoxínov a iných škodlivých látok. Pri prekyslení organizmu trpia bunky nášho tela oxidačným stresom, ktorý ich môže až zničiť.

Existujú aj nejaké ďalšie príčiny prekyslenia organizmu?

Oveľa závažnejší dôvod, pre ktorý sa v bunkách tela vytvára prebytok voľných kyslíkových radikálov, je adrenalín. Tento hormón vylučujú nadobličky v rôznych stresových situáciách – ak napr. potrebujeme v krátkej chvíli získať veľa energie (potrebujeme újsť pred rozzúreným zvieraťom, snažiť sa zdvihnúť spadnutý strom, ktorý nám zavalil kamaráta a pod.) alebo potrebujeme zvládnuť psychicky veľmi náročnú situáciu (smrť blízkej osoby, strata zamestnania a vy máte hypotéku, vážna choroba nášho dieťaťa a pod.). Keď sa vylúči adrenalín, pečeň uvoľní do krvi množstvo glukózy a tá poskytne potrebnú energiu bunkám. Adrenalín sa však musí metabolizovať, aby sa ho telov krátkom čase zbavilo a toto sa deje zasa oxidáciou pomocou voľných kyslíkových radikálov. Ak je adrenalínu veľa (a v dnešnej dobe ho je viac než dosť), tak tento proces naberá formu špirály, ktorou sa rútite do záhuby (lebo sa v podstate zdá byť nekonečný). 

zdroj: freepik

Mali tento problém aj naši predkovia, alebo je to výsostne aktuálny problém našej doby?

Či mali tento problém naši predkovia, to neviem (treba sa ich na to opýtať), ale pravdepodobne ho tiež čiastočne zažívali, avšak v menšej forme. Naši predkovia trpeli stresom napr. počas vojen, počas období neúrod, počas rôznych epidémii. V týchto prípadoch trpeli ich bunky tiež stresom prevažne spôsobeným adrenalínom.

Podľa akých prejavov viem zistiť, že môj organizmus je prekyslený?

To, že máte prekyslený organizmus, necítite. Zistíte to vtedy, keď sa prekyslenie začne prejavovať rôznymi poruchami (cítite únavu aj keď ste si odpočinuli, ste smutní, podráždení, neviete sa sústrediť), alebo chorobami, hlavne zápalom dýchacích ciest a inými zápalmi, tráviacimi ťažkosťami, bolesťami zubov a bolesťami kĺbov.  Chodíte po lekároch, každý vám predpíše nejaké lieky, vy sa nimi kŕmite, poškodzujete si hlavne pečeň a príčinu problémov, spôsobených prekyslením, takto nikdy neodstránite. 

Chodíte po lekároch, každý vám predpíše nejaké lieky, vy sa nimi kŕmite, poškodzujete si hlavne pečeň a príčinu problémov, spôsobených prekyslením, takto nikdy neodstránite.

zdroj: freepik

Akou zmenou návykov si viem pomôcť? Strava? Vzduch? Voda? Zdravý životný štýl? Detoxikácia?

Pomôcť si viete v prvom rade stravou, predovšetkým zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny, pretože hlavne ovocie obsahuje množstvo polyfenolov, ktoré majú antioxidačný účinok, znižujú zápaly, pôsobia proti rakovine, posilňujú imunitu. Zo zeleniny je dôležitá zelená zelenina, ktorá okrem toho, že obsahuje tiež polyfenoly, má v organizme zásadotvorný účinok. To je hlavne stopkatý celer, špenát, rukola, kučeravý kel, hlávková kapusta, mangold. A vylúčiť alebo aspoň zásadne obmedziť tuky a bielkoviny, hlavne živočíšne, mliečne výrobky, výrobky z bielej múky, spracované potraviny (hotové jedlá v konzervách), alkohol. Druhý, hlavný faktor, ktorý podstatne zvyšuje acidózu, je stres, pri ktorom sa vylučuje enormné množstvo adrenalínu, teda zmierniť životné tempo, prijímať čo najmenej negatívnych informácii, ktorými vás kŕmia denno-denne takmer všetky masmédia, viac sa pohybovať hlavne v prírode (stačia dve hodiny chôdze denne na čerstvom vzduchu).  Ďalšia možnosť, ktorou viete uľahčiť trápenie vášmu organizmu, je detoxikácia. Mala by však mať hlavu a pätu. Ak niekto robí detoxikáciu tým spôsobom, že týždeň pije len vodu alebo nebodaj ovocné džúsy, tak je na veľkom omyle.

Dokáže sa telo naozaj detoxikovať? Je to realita, alebo mýtus?

Ak sas robí detoxikácia organizmu správne, tak to nie je mýtus. V prvom rade treba povedať, čo by sa malo pri detoxikácii diať, pretože mnohí o nej hovoria, ale možno nevedia, v čom detoxikácia spočíva. Spočíva v uvoľnení toxických látok z tela. Tieto látky sú uložené hlavne v tuku, ktorý obaľuje pečeň a iné vnútorné orgány alebo tieto toxické látky cirkulujú v krvi. Dôležitým faktorom detoxikácie je nezaťažovať pečeň. Pečeň zaťažujú tuky, bielkoviny a rafinované cukry a čo je všeobecne známe, tiež alkohol a nikotín z tabakových výrobkov. Preto pri detoxikácii musíte vylúčiť zo stravy tieto zložky, ináč detoxikácia nemá zmysel. Najlepší spôsob detoxikácie je jesť napr. 4-5 dní len zrelé banány a piť len odstatú pitnú vodu s čerstvo vytlačenou šťavou z citróna. Banány obsahujú všetky potrebné makro a mikronutrienty, jednoduché cukry, vlákninu (rozpustnú aj nerozpustnú), ktoré látky telo potrebuje, aby mohlo správne fungovať. A nezaťažujú pečeň, len jej dodávajú potrebnú energiu, aby sa mohla „sústrediť“ na likvidáciu toxických látok. Pretože toxické látky sa nedokážu zlikvidovať nikde inde, len v pečeni. Likvidácia spočíva v zmene ich štruktúry určitými biochemickými reakciami. Po tomto „zákroku“ pečene sa z krvi zachytávajú v obličkách a vylučujú močom.

Najlepší spôsob detoxikácie je jesť napr. 4-5 dní len zrelé banány a piť len odstatú pitnú vodu s čerstvo vytlačenou šťavou z citróna.

zdroj: freepik

Ako prospieva proti prekysleniu organizmu Elixir?

Výrobok spoločnosti AVE NATURA s názvom Elixir je skutočným elixírom pre acidózou bičované telo. Je vyslovene nabitý množstvom polyfenolov z rastlín, ktoré ho obsahujú veľké množstvá alebo sa oddávna používajú pri určitých zdravotných ťažkostiach a majú preukázané liečivé účinky. Ako som už spomenul, Elixir obsahuje množstvo polyfenolov z rastlín, ktoré neboli vybrané náhodne, ale na základe preukázaných liečivých účinkov a synergie. Tá je v prípade takéhoto komplexného výživového doplnku tiež veľmi dôležitá, pretože zložky z jednotlivých rastlín sa  navzájom podporujú, čo ešte zvyšuje účinnosť Elixíru. A polyfenoly, ako som už tiež spomínal, deaktivujú voľné kyslíkové radikály, čím pomáhajú udržiavať správne pH telových tekutín a samozrejme tým aj samotného tela.

Ďakujem za rozhovor!

Elixir – silný pomocník zložený z 9-ich liečivých bylín.

Elixir obsahuje množstvo polyfenolov z rastlín, ktoré neboli vybrané náhodne, ale na základe preukázaných liečivých účinkov a synergie. Tie deaktivujú voľné kyslíkové radikály, čím pomáhajú udržiavať správne pH telových tekutín a samozrejme tým aj samotného tela.

Elixir – to si prosím!

Mohlo by sa Vám páčiť

Sme presvedčení, že aj tieto články budú pre vás rovnako zaujímavé.

18. júna 2020 | Odporúčania |

Opaľovacie krémy: existuje vôbec zdravá alternatíva?

Vonku smelo vítame letné horúčavy, teda prijímanie vitamínu D sa môže začať. A určite nám dáte za pravdu, že práve toto je ten správny čas na prechádzku parkom, kúpanie alebo obľúbené nič nerobenie a vstrebávanie slnečných lúčov. Samozrejme, aj tu platí zaužívané príslovie “všetko s mierou”, čo napovedá, že pitný režim nie je ani zďaleka jediná zásada, na ktorú by sme mali dbať.

28. mája 2021 | Zdravie |

KRÁĽOVNÉ RASTLINNEJ RÍŠE: NAJSILNEJŠIE BYLINKY PRE VAŠE ZDRAVIE.

Bylinky hlásia svoj návrat do módy. Už dávno nie je pravda, že by sa klasická liečba stavala proti tej bylinnej. Naopak, moderná doba prináša metódy, vďaka ktorým si na účinky bylín vieme posvietiť aj z vedeckého hľadiska.
Existuje veľa bylín a korenín, ktoré obsahujú silné rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu liečiť, zmierňovať bolesť, predchádzať rôznym chorobám, ako je Alzheimerova choroba, ba dokonca bojovať proti rakovine, srdcovým chorobám a iným bežným a kritickým chorobám.
Poďme sa spolu pozrieť na tie najsilnejšie bylinky a rastliny a ich účinky z vedeckého pohľadu.

25. marca 2020 | Zdravie | AVE NATURA

Vyvážená strava, tá správna cesta k zdraviu našej pokožky

Na trhu existuje celý rad kvalitných kozmetických výrobkov, ktoré sú schopné efektívne redukovať viaceré faktory týkajúce sa našej pokožky, vrátane našich vlastných. Samozrejme, jej zdravie nie je len otázkou správneho výberu pleťového séra, ale predovšetkým našej životosprávy.