Wim Hofova metóda ako otužovanie duše
Predstavte si, že reštartujete počítač. Ten zabzučí a nachvíľu je božské ticho. Vtedy sa mu vypínajú všetky funkcie, aby po zapnutí išli nanovo a načisto. Niečo podobné sa deje, keď vstúpime do chladnej vody. Naše telo a myseľ sa vypnú.
Čo sa stane s našou kožou, ak ju na pár minút ponoríme do studenej vody?
V koži máme veľké množstvo veľmi tenkých krvných kapilár a tiež rôznych receptorov, medzi nimi aj receptorov, ktoré „snímajú“ teplotu tela. Ak sa povrch tela ochladí, náš imunitný systém reaguje okamžite tak, že sa zvýši prietok krvi cievami a tým aj kapilárami v koži. Keď sa zvýši prietok krvi v koži, bunkám kože sa dostane potrebné množstvo žívín a kyslíka, čo im zabezpečí správny priebeh biochemických procesov, ktoré v nich neprestajne prebiehajú. Ako napríklad syntéza keratínu, kolagénu a iných bielkovín.
#zdravapokozka #prirodnakozmetika
Silná psychika má výrazné pozitívne účinky aj na našu imunitu.
Kortizol – je hormón stresu, ktorý nie je zlý, ak ho naše telo vyrába v optimálnych dávkach. Ak ale dlhodobo žijeme v stresujúcom prostredí, naše telo dostáva neustále impulzy na výrobu kortizolu. Naše telo nám pomáha a tak kortizol dookola vyrába. Bohužiaľ tým ale stráca kapacity na výrobu ostatných hormónov – ktoré sú zodpovedné za našu fyzickú aj psychickú pohodu. Nepomôžeme si, nie sme stroje. Sme z prírody, ľudskí a plní hormónov.
Za všetkým hľadaj hormóny.
Produkciu akých hormónov nám teda pomáha vyrábať otužovanie?
Predovšetkým sú to endorfíny (hormóny šťastia), ktoré sú mnohonásobne účinnejšie ako morfium a ktoré spôsobujú to, že človek po čase vníma často aj extrémne nízku teplotu priaznivo. Skúste začať postupne, nemusíte hneď skákať do kade s ľadovými kryhami. Nastavte si na budíku 3 minúty a nechajte na svoje telo v sprche prúdiť rôzne stupne studenej až ľadovej vody. Nestojte v sprche bez pohybu, hýbte sa.
#imunita #posilnenieimunity #imunitavzime

Prekonávanie vlastných hraníc a stret s vlastnou zraniteľnosťou.
Keď je vonku tesne okolo nuly, má voda zhruba šesť stupňov. To je pre telo stále pomerne veľký extrém. Preto je dôležité začať s otužovaním už na jeseň, aby sme telo pripravovali postupne.
Otužovanie je jednou z možností, ako zistiť, kde máme svoje hranice. Kde začína naša zraniteľnosť a ako s ňou môžeme pracovať, ako ju vieme posilňovať.
Terapeuti v tom majú jasno – voda dokáže vyťahovať naše skryté traumy.
My si vo svojej hlave stále niečo vytvárame. Celý deň si zvykneme prežiť už v skorom ráne. Voda spôsobuje to, že všetky programy odídu. Tam sme sami sebou, sme bezbranní, žijeme iba súčasný moment, tak ako nás príroda stvorila.
To, čo sa bežne pri traume deje, že nám mozog spustí myšlienkový autopilot… “Neboj sa, netras sa, všetko zvládni.” Sme naučení tras zastavovať. Voda nás však roztrasie takým trasom, ktorý nevieme zastaviť. Tak z nás odchádzajú nánosy a bloky, ktoré boli niekde dlho zastavené.
Prečo práve teraz tomu toľko ľudí podľahlo?
Cez telo, cez kontakt so živlom, si utvrdzujeme svoju vlastnú silu tým, že cez nepohodu v jednej oblasti sa lepšie učíme zvládať nepohodu v inej oblasti nášho života. “Keď dám toto, všetko ostatné mi príde menej dôležité.” Pretože vo vode nám ide tak trochu o život, telo bojuje, aby sa dostalo do normálneho stavu. A potom na to všetko, na tie úzkosti, vzťahy, na to, že je šero, karanténa, sa na to pozeráme s novým nadhľadom.
