Stretne sa veda s meditáciou a.. (toto nie je vtip)
Toto nie je vtip, ale výsledky štúdií vedcov za posledných niekoľko rokov. Hlboký nádych, hlboký výdych. Čítajte ďalej…
V roku 2015 priznalo v štatistike 16 miliónov Američanov, že za posledné roky trpeli väčšou alebo menšou depresívnou epizódou – tvrdí americký psychiater Benjamin Shapero. Po rokoch praxe zistil, že samotná medikamentózna liečba pacientom nestačí a tak sa spojil s neurovedcom Gaellom Desbordesom, aby spoločne vytvorili experimentálny meditačný program pre depresívnych pacientov.
#meditácia #psychika
Týmto pacientom začali robiť magnetickú rezonanciu, aby si vedeli porovnať stav ich mozgu pred, počas a po absolvovaní programu. Vedci po skončení výskumu mohli pracovať so snímkami mozgu a zistili tak nasledovné:
#Pokoj.
Mozog pacienta začal vykazovať upokojenú aktivitu nielen počas meditovania, ale aj po ňom, keď sa pacienti venovali bežným úlohám dňa. Ich Amygdala (centrum emócií aktivizujúce sa napr. pri prežívaní silného strachu) začala vykazovať zníženú aktivitu. Meditácia je o prijímaní a odovzdávaní. Dáva nám možnosť začať každý deň s tým, že nádychom sa otvárame novému a výdychom púšťame všetko staré, aby to nové mohlo vojsť do našich životov. Je to ako keď si upracete byt. Lepšie sa vám v ňom dýcha, žije a tvorí. Upratovať nás učili rodičia. Kto ste ale mali rodičov, ktorí by vám vysvetlili, že si treba pravidelne upratať aj vo svojom vnútri?

#Citlivejšie vnímanie vlastného tela.
Každým nádychom sa hlbšie ponárame do nášho tela. Cítime naše kosti, svaly, naše orgány. Sme bdelí a zároveň absolútne odovzdaní prítomnému okamihu. Ľudia, ktorí sú vo väčšom spojení so svojím telom, zvyknú byť menej chorí. Prečo je to tak? Žiadna choroba nevznikne v tele zo dňa na deň. Má svoj priebeh, v ktorého začiatkoch nám telo dáva jemné signály. Pred vypuknutím virózy zvykneme byť unavení. Namiesto spomalenia ale únavu prekryjeme kávou. Čím viac kávy pijeme, tým viac dávame telu najavo, že má zabrať. Telo oslabené virózou začne fungovať mimo svoje rezervy a po pár dňoch skolabuje – končíme v posteli. To isté sa deje s našou psychikou. Malé smútky prekrývame alkoholom, zábavným seriálom. Ignorujeme naše skutočné duševné pochody, ktoré urobia všetko pre to, aby boli videné. Po pretrvávajúcej nevšímavosti môžeme jedného dňa samých seba prekvapiť škandalóznym správaním, alebo neutíchajúcim plačom do vankúša na pozadí veselého netflixového seriálu. Naša psychika tak volá o pomoc.

#Zníženie pocitov viny.
Niekedy si zvykneme náš deň v hlave prežiť celý už pri prvej rannej káve. Na niečo sa tešíme, máme očakávania. Z niečoho máme obavy, maľujeme si čierne scenáre. Vedomé dýchanie nás vracia do prítomnosti, neobsahuje ani radosť, ani obavu. Proste iba je. Čím dlhšie boli schopní depresívni pacienti udržovať pocity bdelosti, tým menej cítili vinu za to, čo prežívajú kvôli svojej chorobe oni, aj ich blízki. Táto nová práca s ich mysľou postupne viedla k ich uzdraveniu.
#Meditácia je posilovňou duše.
Tréner kričí: “Ešte vydrž, to dáš!” A priloží nám ďalšie závažie. A tak sa dajú vnímať aj strasti v našom duševnom živote. Robia nám mentálne svaly. Ale rovnako vyžadujú čas a naše odhodlanie. Chcú sa stať našim denným rituálom…
